Kvety boli znakmi duchovnej aj zmyselnej lásky a stále sú. Táto symbolika je odvodená od asociácie kvetov s krásou, mladosťou a radosťou. Dokonca ja slovo kytica je symbolické, pretože v angličtine (posy) je odvodené od slova poézia. Často symbolizujú dĺžku ľudského života a nádej na znovuzrodenie, napríklad v japonskom dekoračnom umení kvetov nazývanom ikebana. Symbolika kvetov sa objavuje aj v západnej poézii a umení. V európskych maľbách 16. a 17. storočia malo zátišie pripomínať pominuteľnosť života. Uvedomenie si márnosti svetských radostí predstavovala rozkvitnutá ruža. Kvety s tvarom pripomínajúcim nádobku sú zvyčajne ženským symbolom a ich zvinutie symbolizuje pôrod. Aztécka bohyňa kvetov Xochiquetzal predstavovala plodnosť a hovorí sa, že to bola prvá žena, ktorá porodila dvojičky. Veľa jarných kvetov bolo kedysi symbolom panenskosti v súvislosti s ich spojením s mladosťou napr kvety broskyne. Kvety sa dávali tiež na znak zmierenia celé stáročia. V 60. rokoch 20. storočia sa táto asociácia poeticky rozšírila, keď sa objavila generácia „detí kvetov“, ktorá používala kvety ako znak všeobecnej lásky a mieru.
Agát- v židovsko-kresťanskej tradícii bol symbolom nesmrteľnosti, z tvrdého agátového dreva sa budovali aj izraelské svätostánky
Asfodel – trsnatá bylina, ktorej kvety boli v klasickej mytológii spojené s podsvetím a používali sa ako protijed proti hadiemu uštipnutiu pravdepodobne preto, že had bol tvor spojený s podsvetím. V grécko-rímskej mytológii sa nazýval ľaliou elyzejských polí, možno preto, že jeho sivé listy a bledožlté kvety Homérovi pripomínali bezvýznamnosť posmrtného života, kde sa mŕtvi pohybovali len ako vyblednutí duchovia. Asfodel sa v klasickom svete často používal počas pohrebných obradov.
Bodliak – sa vo východnej mytológii objavuje ako symbol dlhovekosti pretože sa dokážu dokonale brániť, sú veľmi odolné a po odrezaní si dlho udržia svoj tvar.
Brečtan – niekedy sa používa ako symbol vernosti, najmä v kresťanskom umení, nielen preto že je popínavý, ale aj preto, že je vždy zelený. Okrem toho je aj symbolom plynúceho času.
Cesnak – v Európe sa už dlhé stáročia považuje za rastlinu so zázračnou, ochrannou mocou. Cesnakové vence sa vešali do domu a mali za úlohu odohnať zlo, búrku, hadov a upírov.
Cezmína – je vždy zelená rastlina, ktorá sa používala počas sviatkov ako symbol nádeje uprostred zimy. Táto symbolika nadobudla nový zmysel v kresťanskej analógii medzi jej pichliačmi a červenými plodmi, a Ježišovým utrpením. Preto je v kresťanstve jednou z najdôležitejších dekorácií.
Cyprus – je ponurý strom, známy svojou dlhovekosťou. Čím je starší, tým je tmavší. Jeho silueta je nehybná a dôstojná a pravdepodobne preto sa stal pohrebným stromom Stredomoria, hoci niektoré jeho odrody vyjadrujú pozitívne spojenie s nezničiteľnosťou. Pre Hádesa a Pluta bol posvätným stromom a v kresťanskej tradícii symbolizuje žiaľ.
Datľová palma – jej krása je dôležitým mužským symbolom na strednom východe a v arabskom svete je Stromom života. V Číne bola ženským symbolom úrodnosti.
Dub – bol v Európe zasvätený bohom vojny a hromu Odinovi a Wodanovi. Dub ako symbol odvahy stojí pravdepodobne aj za insígniou amerického vojenského zoskupenia v podobe dubového listu
Fazuľa – podobne ako iné plodiny s početnými semenami je fazuľa v niektorých kultúrach symbolom úrodnosti. Je nositeľom mužského sexuálneho významu a v Indii a Japonsku sa používala ako ľudová ozdoba. V Japonsku sa fazuľa rozsýpala po dome, aby odohnala búrku a zlých duchov.
Figovník – veľmi významný symbolický strom úrodnosti. Na strednom východe bol pre ľudí veľmi dôležitým zdrojom potravy a uctievali ho podobne ako strom života, najmä v Egypte, kde bol posvätný pre matku a nebeskú bohyňu Hathor a Nut. Podľa islamskej tradície sú figovníky stromami maximálnej túžby, na ktoré sa v raji zabudlo a nik sa ich nedotkol. V Indii sa spájajú s tvorivou silou Šivu a Višnua. Sexuálny symbol môže predstavovať ich mliečna šťava aj listy, ktoré majú zvláštny tvar a môžu prikryť mužské genitálie. Druh figovníka banyan má množstvo vzdušných koreňov a v Indii je posvätným symbolom úrodnosti. Symbolika úrodnosti pokračuje aj v rímskej tradícii, kde figovník je strom pod ktorým boli dojčení Romulus a Remus a je súčasťou vegetácie boha Bakcha.
Granátové jablko – Homér ho nazýval ovocím sladkým ako med. Stalo sa symbolom zmyselnej lásky, pretože v klasickej mytológii to bolo ovocie, ktoré Persefona hodila späť vládcovi podsvetia, Hádesovi, keď ju donútil, aby doň zahryzla. Je symbolom manželstva a plodnosti, spája sa s bohyňou matkou, ako aj s bohyňami lásky. Granátové jablko Rimania nazývali „jablkom Kartága“. V Stredomorí plody so šťavnatou dužinou a mnohými jadierkami symbolizujú veľa detí. Podľa čínskej budhistickej tradície je granátové jablko jedným z troch požehnaných ovocí.
Ginko – v Číne symbolizuje nesmrteľnosť, bolo vraj najstarším stromom zo všetkých a prežilo bez zmeny až do dnešných čias. Pestoval sa v blízkosti chrámov
Autor: http://www.witchesworld.estranky.cz/ – Niektoré časti sú aj tu, pôvodný link som žiaľ stratil.
Devalon,chcem sa ti podakovat,citam si tie clanky,ukladam si ich do pamate PC (nemam Web stranku,nekradnem 🙂 ) Uz od mala ma to tiahne k bylinkam,na ZS som si kupila herbar a zbierala som bylinky,skusala ci ozaj funguju.
Vcera som bola v parku,hladala som skorocel na anginu,ale nasla som maliny,doniesla som plny kosik 🙂 A dcere som uvarila salviovy caj. Krasne den prajem 🙂
Ja som mal tiež herbár.. a učiteľke sa zježili vlasy keď v ňom našla Plesnivec alpínsky.. babka kúpila priesady na trhu.. no nezober si jeden do zbierky :D. Aaa ďakujem.. snažím sa :).
ešte doplním, že cezmína symbolizuje bohyňu (svojimi červenými plodmi symbolizuje krv – ženský princíp) a používala sa spolu s imelom symbolizujúcom boha (mužský princíp, plodnosť)
cezmína je aj rastlinou bohyne cailleach (ktorá je v mojom chápaní tiež vlastne jedným aspektom Bohyne Matky)
a zabudol si na jeden z najmagickejších stromov v našom okolí – bazu čiernu – strom zasvätený Pani Holle, ktorý vraj tvorí bránu medzi naším svetom a podsvetím
super!! potesil si ma.. tiez som mala herbar (bez plesnivca) :DD
ja mám iba knihy o rastlinách a nejaké nazbierané bylinky keby niekto ochorel 🙂
však to skús prehnať 😆 a uvidíš aj podsvetie 😀