Kedysi som už síce písala ako tvoriť mandaly, ponúkala som návody, dokonca aj pre mandaly k istému účelu, aby si každý mohol vyskúšať vytvoriť pre seba niečo pekné a užitočné, no skúsim to ešte rozviesť.
V tomto článku som rozoberala jednu mandalu, ktorú som vytvorila už dosť dávno k istému účelu. Chcela som tým ukázať, aký princíp tvorby sa dá využiť. Samozrejme, dajú sa využiť aj rôzne iné spôsoby. Ponúknem Vám niekoľko z nich 🙂
Začneme zľahka – technikou. Technika tvorby môže byť rôzna, podľa toho čo Vám vyhovuje najviac a čo si sami zvolíte. Najjednoduchšia je asi kresba (ceruzka, pero, pastelky…), ak si trúfnete, môžete skúsiť aj maľbu (suchý pastel, akrylové farby, anilínové farby, temperky, olejovky…), ďalej sú aj špecifickejšie spôsoby, akými sa mandaly dajú robiť, ale to už je pre tých ozaj zručných. Napríklad vitráž, mozaika, háčkovanie, rytie…
Neodporúčam napríklad suchý pastel, pretože sa príliš roztiera, je dosť nemotorný a vhodný skôr pre veľké plochy a je nutné ho zafixovať, lebo inak špiní všetko naokolo. Voskovky by som tiež nepovažovala za zrovna vhodné, pretože disponujú podobnými vlastnosťami ako suchý pastel (čo sa týka nemotornosti a vhodnoosti skôr na iné práce), naviac je ťažké natrafiť na skutočne dobré voskovky, ktoré pôsobia príjemne a pekne.
Asi najlepšie temperové farby sú značky KOH-I-NOOR (čínske a rôzne iné, ktoré vyzerajú na pohľad pekne sú menej kvalitné, alebo zapáchajú – to isté aj vodovky). Olejové farby síce vyzerajú veľmi pekne a živo, al veľmi dlho schnú a štetec sa neumýva vodou, ale riedidlom, takže tiež veľmi neodporúčam, iba ak máte riadnu trpezlivosť.
My sa budeme venovať tým najľahším technikám, teda kresba, prípadne maľba. Keď už sme si zvolili techniku, je dôležité vybrať správny podklad. Pre začiatočníkov odporúčam trénovať len na papier alebo výkres, ceruzkou a tušom, prípadne odporúčam čierne gelové alebo iné podobné pero, ktoré je tenké a pôsobí ako fixa, alebo tuš. Pre pokročilých, prípadne pre tých, ktorí majú odvahu je vhodný tvrdší podklad (sololit, drevo, tvrdý papier…)
Formát veľmi riešiť nemusíme, ten si každý vyberie aký chce. Pre začiatočníkov úplne postačí formát A4.
Samozrejme, ak chceme geometricky presné a vyvážené mandaly, budeme potrebovať kružidlo, pravítka, prípadne uhlomery.
V tomto článku som stručne opísala postup, ako kreslíme, ale aj to je len jedna z možných ciest, to ako kreslím ja, ako mi to vyhovuje a zdá sa mi to jednoduché. Vy si samozrejme môžete a zrejme aj nájdete spôsob, ktorý bude vyhovovať Vám, rovnako tak aj štýl. Keď už sme pri štýle, tak máme na výber z množstva rôznych štýlov mandal (tibetské, indiánske, egyptské, africké…) Mandaly sa väčšinou rozdeľujú aj podľa kultúry a miesta výskytu. Je pravdou, že každá kultúra obsahuje aj mandaly. K rozlíšeniu mandál podľa kultúr je potrebné poznať prvky jednotlivých kultúr, prípadne ich zvyky, techniky tvorby, atď. Ďalej sa jedná aj o farebnosť. Pre niektoré národy sú typické napríklad výrazné, základné farby. Iné používajú pastelové a jemné farby. Rovnako tak môžu byť typické aj niektoré farebné kombinácie, prípadne farby, ktoré nepoužívajú. Rôzna je aj symbolika v jednotlivých kultúrach, no sú aj symboly, ktoré sú všeobecné – rovnaké pre každú kultúru. Jedným z takých symbolov je samozrejme kruh.
Dôležité je aj písmo, ktoré sa v mandale môže aj nemusí vyskytovať. Podľa písma najľahšie určíme kultúru, alebo národ. Rovnako tak si aj my môžeme zvoliť písmo. Rada používam sanskrit, alebo tolkjienove písma. Vhodné sú aj runy.
Štýl podľa kultúry sa nám môže prelínať s technikou. Napríklad ak robíme mandalu mozaikov, je ťažšie prispôsobiť ju niektorej kultúre, ale nie je to nemožné. Môžeme mozaiku prispôsobiť kultúre, ktorá ju používala najviac, alebo sa k tej kultúre hodí. Napríklad mozaika s gréckymi motívmi vo farbách biela, čierna, oranžová, hnedá, alebo mozaika zobrazujúca aztéckeho hada. Z toho vyplýva, že pre niektoré národy je typická aj samotná technika práce.
Ak si nevieme zvoliť spomedzi rôznych štýlov podľa kultúry, môžeme skúsiť kresliť len intuitívne – tak ako sa nám páči, podarí. Dokonca nemusíme ani nič vymeriavať, alebo načrtnúť. Môžeme len začať kresliť či maľovať a na konci uvidíme, čo sme stvorili. Toto je najjednoduchší spôsob – pocitová kresba/maľba. Nie je bezvýznamná, ani nepotrebná. Dá sa z nej vyčítať vnútorné rozpoloženie a stav tvorcu. Rovnako tak môže slúžiť aj na dobíjanie energie či harmonizáciu. Ako som veľakrát spomínala, aj samotný proces kreslenia mandaly je veľmi prospešný ako spôsob relaxácie a nazerania do svojho vnútra.
To bol prvý, najjednoduchší spôsob, ako tvoriť mandalu. Ďalším možným spôsobom tvorby je práve voľba prvkov nejakej kultúry, teda snaha priblížiť sa jej/napodobiť ju a pochopiť. Ak napríklad chceme spraviť tibetskú mandalu, môžeme sa inšpirovať mandalami, ktoré už boli vytvorené práve tibetskými mníchmi. Všímame si používané farby a farebné kombinácie, tvary, symboly, zobrazenia, výjavy aj témy, ktoré sa vyskytujú najčastejšie. Pre Tibeťanov, ako už vieme, je mandala rituálom. Vysýpajú ju rôznymi farebnými pieskami (trvá to aj týždne) a nakoniec tento piesok z mandaly zmetú na kopu a rituálne pustia do rieky, alebo vetra. Nie je to však jediný spôsob ako Tibeťania robia mandaly. Nájde sa aj mnoho maľovaných mandál. Mnísi, ktorí ich maľujú sa tejto zručnosti učia niekoľko rokov. Tieto mandaly nemusia obsahovať iba abstraktné alebo názorné prvky, obsahujú aj množstvo konkrétnych obrazov, ktoré majú svoju symboliku.
Je ešte veľa toho, čo by sa dalo napísať k jednotlivým štýlom, no ak Vás nejaký zaujme, na internete sa informácii o tej ktorej kultúre dá zohnať skutočne veľa.
Ďalší možný spôsob je vytvoriť mandalu ako sigil. Sigil sa tvorí následovne. Napíšeme si vetu, ktorá má mať pre nás nejaký význam a účinok. Napríklad: Som sústredená a pozorná. V tejto vete následne vyškrtneme všetky písmená, ktoré sa opakujú. Mäkčene a dĺžne akoby tam neboli. Takže nám ostane: MUTEDPZ. Z týchto písmen následne vytvoríme obrázok, ktorý bude aj esteticky pekný, alebo by aspoň mal byť :D. Tento obrázok potom môžeme použiť v našej mandale, zakomponovať ho tam (môže byť aj nenápadne) a bude mať svoj účinok. Veta, ktorú si zvolíme by mala byť kladná.
K tým ťažším spôsobom ako tvoriť mandalu patrí aj využívať vedome isté symboly. V tomto článku môžete nájsť symboliku zvierat. V tomto článku je symbolika rastlín. Na tomto odkaze zasa môžete nájsť symboliku farieb. V tomto článku je symbolika geometrických tvarov.
Skutočne si je z čoho vyberať. A ako pracovať so symbolmi? Najskôr si zvolíme účel. Dajme tomu, že chceme mandalu pre dobré vzťahy. Pre tento účel je vhodná zelená, jemne červená,ružová, biela, slabomodrá a jemne fialová farba. Pokiaľ by sa však jednalo napríklad o vášnivý vzťah, farby by som volila skôr teplejšie/zemskejšie – hnedá, tmavozelená, výrazne červená a zlatá. Takéto farby sú tiež vhodné pre financie. Spirituálne sú skôr studené farby. Špecifické sú pri mandalách farby zlatá a strieborná. Zlatá jeskôr mužská, pozemská, materiálna. Strieborná je spirituálna, je to Luna, žena. Pomáha pri psychických procesoch, pri zrode niečoho nového, alebo pri transformácii.
Nemusíme v jednej mandale vyslovene premýšľať nad všetkými aspektmi, postačí ak sa zameriame napríklad na farby a tvary, alebo na farby a štýl. Je to jedno, pretože tak či onak vytvoríme niečo, čo potrebujeme. Taktiež platí, že sa nemusíme vyslovene riadiť všeobecným výkladom symbolov. Každý sme iná osobnosť, s inými zážitkami a vnímaním, preto nám jednotlivé symboly môžu pripomínať niečo úplne iné, než sa udáva.
Najdôležitejši pri tvorbe mandál aj čohokoľvek iného je radosť z tvorby. Ak nemáme radosť z toho, čo robíme, nemali by sme sak tomu nútiť (obzvlášť ak sa jedná o duchovnú prácu). Akékoľvek nútenie a konanie nasilu škodí.
Druhá podstatná vec je pustiť svoju fantáziu, nech robí čo chce. Nechajte sa inšpirovať. Naťukajte si do google obrázkov slová, ktoré súvisia s umením, mandalami, farbami a zamerajte sa na to, čo Vás zaujme. Ak máte chuť skúsiť niečo vytvoriť, tak sa do toho pustite a nenechajte sa odradiť myšlienkami typu: Ja to neviem., Aj tak mi to nepôjde. ,Aj tak to bude zbytočné., atď. Potešte svoje vnútorné dieťa. A ak sa Vám aj niečo nepodarí ako ste si predstavovali, nezúfajte, ani Michelangelo z neba učený nespadol :D.
prekrasne mandaly, Ta prva vo mne zanechala najsilnejsi dojem,ale nadherne su vsetky 😀
Mňa oslovila tá piata,ale naozaj sú super….. budem to ešte skúšať,aj keď rada by som vedela aké farby sú na to použité.Pekný deň.
veru krásne sú, máš veľký talent 🙂 …mňa najviac oslovila štvrtá a siedma..
tie mandaly su len pre inspiraciu, aby bolo vidno ake rozne druhy existuju 😀 z tych ktore su tam je len jedna moja 😀