Nedávno koloval po internete hoax, v ktorom bolo písané o rádioaktivite slovenských húb po fukušimskej nehode. Ako je to v skutočnosti? Zozbierali sme na západnom Slovensku zopár vzoriek hríbov a zmerali ich.
Jednotka rádioaktivity
Rádioaktivita sa meria v Becquereloch na jeden kilogram alebo na liter. Číslo ktoré získate hovorí o tom, koľko atómových jadier sa rozpadne v jednom kilograme (litre) látky za jednu sekundu. Pri 100 Becquereloch na kilogram sa teda v jednom kilograme látky každú sekundu rozpadne 100 atómových jadier.
Koľko Becquerelov je už veľa
O tom, čo je bezpečné, a čo už nie hovorí nariadenie vlády SR 345/2006 (bezpečnostné požiadavky na ochranu zdravia obyvateľov pred ionizujúcim žiarením). Asi každému je jasné, ako prísne sú tieto limity nastavené, a to obzvlášť pre rádioaktivitu v potravinách. A aby sme išli do absolútneho extrému, budeme brať do úvahy maximálnu hodnotu pre potraviny určené dojčatám. Tá je momentálne 370 Bq/kg.
Odkiaľ sú vzorky húb
Kvôli získaniu objektívnej hodnoty sme zobrali hríby z troch lokalít. Udiča (pri Považskej Bystrici), Brezová pod Bradlom a známa hubárska lokalita Kálnica (pri Novom Meste nad Váhom). Z každej oblasti sme získali minimálne 100 gramov húb.
Čo sme merali
V jadrových elektrárňach vznikajú pri štiepení uránu izotopy Cézia. Jeho polčas rozpadu (čas, za ktorý sa rozpadne polovica určitého množstva prvku) je asi 30 rokov. Preto je v prípade jadrových havárii merané práve množstvo uniknutého Cézia. Vďaka tomu, že jeho polčas rozpadu je rádovo v rokoch, poskytuje meranie relevantnú hodnotu uniknutého množstva rádioaktivity. Preto sme aj my merali rádioaktivitu Cézia 137.
Aká je rádioaktivita slovenských húb
Považská Bystrica – 20 Bq/kg
Kálnica – 25 Bq/kg
Brezová pod Bradlom – 15 Bq/kg
Odchýlka merania bola asi 30% a merali sme len hodnoty pre Cézium 137. Povolená maximálna hodnota 370 Bq/kg platí pre súčet hodnôt Cézia 134 a 137. Predpokladajme, že rádioaktivita Cézia 134 je rovnaká, a pripočítajme aj maximálnu odchýlku merania. S najhoršou vzorkou sa tak dostaneme na hodnotu, ktorá je 5,5 krát nižšia, ako povolené minimum pre dojčatá.
Môžeme teda zbierať hríby?
Pri najprísnejších normách (potraviny pre dojčatá) sme zobrali do úvahy najrádioaktívnejšiu vzorku (25 Bq/kg x 2 + 30% odchýlka) a stále sme 5,5 krát pod normou. Tento rok sa teda môžete živiť výhradne hubami. Čo to spraví s vaším zdravím je síce otázne, ale s rádioaktivitou určite nebudete mať problém. Zaujímavosťou je, že vzorka húb z Kálnice má pravdepodobne najvyššiu hodnotu preto, že pod kálnickým lesom sa nachádza veľké ložisko uránu.
Naše poďakovanie má Ing. Róbert Hinca, PhD z katedry jadrovej fyziky a techniky FEI, za jeho ochotu zmerať nám rádioaktivitu vzoriek húb.
(prišlo mi mailom)
Aj tak huby nemám rád 😀 Nechutia mi 😀