Keby ľudia vedeli…

Keby ľudia vedeli, akým veľkolepým prostriedkom na očistu duše je neopätovaná láska, alebo urážka od milovaného človeka! Veľmi to pomáha veriť v Boha. No ľudia veria len v svoj blahobyt, svoju žiadostivosť, a na očisťujúcu bolesť reagujú nenávisťou alebo želaním nežiť. A potom začínajú byť choré ich deti, rozpadajú sa rodiny a objavujú sa oslabení…

SAMOTA ODPOVĚDNOSTI

Když kdysi filosofka Hannah Arendtová pracovala s tématem zla v nás, napsala, že nejhorší zlo je vykonáváno „jen tak“. Označila za největší problém přicházející „moderní doby“ dobrovolný rozchod člověka s odpovědností za svůj osud, za svůj vztah k životu, k lidem, k partnerovi. Nejhorší zločiny nebývají vedeny žádnou ideovou pohnutkou, ale normálností.